2012
1
Proiect de lectie Data: 11.05.2012 Clasa: a X-a D Aria curriculară: Filologie Obiectul: Biologie Unitatea de învăţare: Functia de reproducere. Reproducerea la plante Subiectul: Reproducerea sexuata la plante. Structura florii la angiosperme. Functiile florii. Scopul lecţiei: Cunoaşterea de către elevi a părţilor componente ale unei flori, a proceselor de polenizare, fecundaţie şi rolul pe care îl au acestea în viaţa plantelor. Obiective operationale La sfarsitul lectiei elevii trebuie: O1: sa descrie partile componente ale florii la angiosperme pe baza observarii materialului didactic natural si a mulajului; O2: sa identifice functiile florii pe baza filmuletului vizionat O3: sa diferentieze reproducerea sexuata de cea asexuata Competenţe specifice: 1.3 Observarea relaţiilor dintre plante şi alte vieţuitoare; 1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori; 2.1 Utilizarea metodelor şi mijloacelor adecvate explorării / investigării lumii vegetale; 3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor; 4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare. Tipul lecţiei: mixta: transmitere şi însuşire a noilor cunoştinţe Demersul didactic Resurse procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, observaţia, modelarea. Resurse materiale: planşe, atlas botanic, mulaj cu alcătuirea florii, material biologic natural, prezentare documentar. Forma de activitate: frontal, individual. Evaluare: fişă de lucru, formativă prin chestionare orală, observarea sistematică. Bibliografie: - Ene S., Sandu Ghe., Gamaneci Ghe., Manual pentru clasa a X-a, Editura LVS crepuscul, 2005. - MEN Programa şcolară, Bucureşti - Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare – învăţare – evaluare la disciplina biologie, Editura Arves 2007. - Mariana Ciobanu Didactica ştiinţelor biologice, Editura Didactică şi Pedagogică.
2
Desfasurarea lectiei ETAPELE LECŢIEI Moment organizatoric
Verificarea cunosţinţelor.
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
Pregătesc materialul didactic. Notez în Îşi pregătesc cărţile şi caietele. catalog elevii absenţii şi verific dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei. Prin chestionare orala verific lecţia: ”Reproducerea asexuata la plante” Răspund la întrebări:
- De cate feluri este reproducerea la Sexuata si asexuata. plante? Prin structuri specializate - Cum se realizeaza reproducerea (spori- la mucegai, muschi, sexuata?Dati exemple. ferigi), prin organe vegetative (stoloni, rizomi, tuberculi, bulbi) sau fragmente de organe vegetative (separarea radacinilor tuberizate, despartirea) - Dati exemple de modalitati de realizare a reproducerii artificiale la - Butasirea: un fragment plante si explicati in ce consta fiecare desprins este inradacinat in sol. metoda. Ex: muscata, begonii, violete, trandafiri. Marcotajul: inradacinarea unor fragmente fara a le separa deocamdata de planta mama. Ex: vita de vie, coacaz etc. Altoirea: imbinarea a doua plante: portaltoiul si altoiul. Ex: pomi fructiferi. Microbutasirea: utilizarea unor fragmente de meristem . Captarea atenţiei Proiectarea unor imagini cu diferite tipuri Vizionează imaginile. şi reactualizarea de flori, albine care realizează cunoştinţelor. polenizarea. Anunţarea temei Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi Notează în caiete titlul lecţiei şi şi a competenţelor prezint competenţele pe care elevii urmăresc competenţele. trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei. Dirijarea învăţării. Utilizând materialul biologic natural, Examinează florile puse la 3
Obţinerea performanţei
Evaluarea performanţei
cere elevilor să examineze din ce este alcătuită o floare completă. Folosind mulajul (floare de mazăre) prezintă alcătuirea externă a florii: pedicel şi receptacul. Explică alcătuirea învelişului floral cu ajutorul mulajului: - Învelişul floral este alcătuit din caliciu şi corola, care învelesc organele reproducătoare ale florii. - Organele reproducătoare ale florii conţin: androceul şi gineceul. Androceul reprezintă partea bărbătească, iar gineceul partea femeiască. Reprezintă prin desen schematic receptacului floral, alcătuirea staminei şi a gineceului. Defineşte polenizarea: proces ce constă în transportul grăunciorului de polen pe stigmatul gineceului. Făcând apel la imaginile vizionate de elevi, clasifică polenizarea după locul de unde provine polenul: directă (autopolenizare) şi indirectă (încrucişată). Prin conversaţie euristică la nivel frontal lansează întrebarea „cine poate transporta polenul?” Subliniază faptul că grăunciorul de polen poate fi transportat de la o floare la alta de către insecte, păsări şi chiar vânt şi uneori de om când acesta urmăreşte obţinerea de soiuri noi de plante cu importanţă economică. Explică că nu este de ajuns ca polenul să ajungă pe stigmatul unei flori pentru a obţine fructe şi seminţe. Defineşte procesul de fecundaţie. Ii invita pe elevi sa identifice pe baza materialului vegetal elementele unei flori. Prezint un filmulet cu reproducerea sexuata la angiosperme Distribuirea fişei de lucru. Chestionare orală pe tot parcursul orei.
dispoziţie. Urmăresc explicaţia profesorului şi notează în caiete alcătuirea externă a florii. Observă alcătuirea florii şi notează în caiete explicaţia profesorului
Desenează în caiete stamina, gineceul şi receptaculul floral. Notează definiţia în caiete. Notează tipurile de polenizare. Răspund la întrebare: albinele.
Notează profesorului.
Răspund la întrebări observând materialul biologic natural. Interpretarea filmuletului. Rezolvarea fişei de lucru. Răspund la întrebări.
http://www.youtube.com/watch?v=FsBQQDg5GIw 4
explicaţiile
Schita lectiei Reproducerea sexuata la angiosperme I.
Structura florii la angiosperme
O floare este alcatuita din: 1. peduncul 2. receptacul 3. invelisul florii: - sepale - petale 4. Organele de reproducere – androceul - gineceul 1. Pedunculul – codita care sustine floarea 2. Receptaculul – partea latita a pedunculului de care se prinde invelisul florii si elementele de inmultire 3. Invelisul florii a) Sepalele- frunzele in general verzi de le baza florii - totalitatea lor formeaza CALICIUL b) Petale – frunzele colorate ale florii - totalitatea lor formeaza COROLA Caliciul si corola invelesc elementele de inmultire 4. Organele de reproducere – androceul (totalitatea staminelor = A) gineceul(totalitatea carpelelor = G) a) Stamine- partea barbateasca a florii - o stamina este alcatuita din – filament - antera - polen b) pistil- partea femeiasca a florii - sunt alcatuite din- stigmat - stil - ovar cu ovule II.
Functiile florii a) Polenizarea- trecerea polenului de pe stamina pe stigmatul pistilului - poate fi - directa (in interiorul aceleiasi flori) - indirecta (cu ajutorul insectelor, vantului, omului) b) Fecundatia- polenul ajunge in stigmat, incolteste si formeaza un tub polinic care strabate stilul si ajunge in ovar - in ovar celula barbateasca se uneste cu celula femeiasca din ovul → fecundatia - dupa fecundatie – sepalele si petalele cad - staminele, stilul si stigmatul se usuca si cad - ovarul creste si devine fruct - ovarele fecundate se transforma in seminte 5
Fisa de evaluare I. 1. a. b. c.
Alege variant corecta Samanta la angiosperme: provine din ovul provine din ovar prezintă tegument si embrion
5p
2. Partea barbateasca a florii este reprezentata de a. carpelele b. petalele c. sepalele d. staminele
3. La floarea de la angiosperme: a. sepalele intră în alcătuirea corolei b. petalele participă la formarea învelişului floral c. pistilul reprezintă partea bărbătească a florii d. staminele au ovar, stil şi stigmat 4. La angiosperme, corola este alcătuită din: a. sepale b. carpele c. petale 5. Componentele florii cu rol de a atragere a insecte polenizatoare sunt: a) sepalele b) petalele c) staminele II.
Precizati ce functii ale florii sunt evidentiate in imaginile de mai jos.
III.
Luati doua plante inflorite. La una dintre ele acoperiti floarea cu o punga de plastic. Explicati de ce aceasta floare nu face fructe si seminte. 2p 6
2p
1p din oficiu. Timp de lucru 5 minute
Fisa de evaluare Barem I.1-b, 2-d, 3- b, 4-c, 5-b 5x1=5p II.Polenizarea indirect cu ajutorul insectelor, polenizarea directa 1x1=2p III.Explicarea corecta 2p 1p din oficiu
7