Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh
: 15/3/2013
Masa
:
Kelas
: 5 Cerdik
Bilangan murid
: 23 orang
Subjek
: Sains
Tema
: Menyiasat Alam Fizikal
Topik
: Kemandirian Spesies
Objektif pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat 1.1 memahami kegunaan tenaga. Hasil pembelajaran: Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: 1.1.1 menerangkan mengapa tenaga diperlukan 1.1.2 memberi contoh di mana dan bila tenaga digunakan 1.1.3 menyatakan pelbagai sumber tenaga
Pengalaman sedia ada: Murid-murid telah belajar mengenai proses hidup seperti bernafas, bergerak dan membesar di tahun 4.
Kemahiran saintifik: 1. Kemahiran Proses Sains
Memerhati Berkomunikasi
2. Kemahiran Berfikir Menjana idea Nilai-nilai murni: Mempunyai minat dan ingin tahu terhadap alam sekitar. Bekerjasama dengan ahli kumpulan. Bertanggungjawab terhadap aktiviti yang dilakukan.
Sumber-sumber pengajaran dan pembelajaran:
Strategi pentaksiran: Lembaran kerja Kerja kumpulan Interaksi lisan
Fasa/masa Engage
Isi kandungan Pengenalan kepada
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran -Guru menayangkan video kanak-kanak Somalia yang
(5minit)
topic tenaga
kelaparan
Catatan
-Guru bertanya: a) Apa yang dapat dilihat daripada video? Tenaga diperlukan
b) Mengapa badan kanak-kanak ini kurus dan tidak
Sumber pengajaran dan
untuk melakukan aktiviti
bermaya?
pembelajaran:
seharian
c) Mengapa makanan itu penting?
-video
d) Mengapa tenaga itu penting?
Guru memperkenalkan topik pada hari ini iaitu “tenaga” -guru meminta semua murid berdiri dan mengambil
Explore (15 minit)
Semua benda hidup
tempat untuk melakukan aktiviti berikut:
Kemahiran proses sains:
dan benda bukan hidup
a) tepuk tangan daripada perlahan sehingga laju
-berkomunikasi
memerlukan tenaga
b) berlari setempat
untuk menjalankan
c) tarik dan hembus nafas
proses kehidupan
Kemahiran berfikir:
seharian fungsi masing-
Guru bertanya:
masing
a) Adakah kamu bertenaga?
Benda hidup:manusia
b) Apakah yang membantu kamu dapat tenaga
Benda bukan hidup: Jam loceng
untuk melakukan aktiviti tersebut? c) Apakah yang berlaku sekiranya kamu tidak makan?
Tenaga: ialah
d) Apa yang kamu faham tentang apa itu tenaga?
keupayaan untuk
e) Apa lagi contoh dalam kehidupan seharian kita yang
melakukan kerja
memerlukan tenaga?
e) –pergi sekolah -kereta/bas yang bergerak
-Guru mengeluarkan jam loceng. Guru bertanya:
-berlari
sendirinya?
-memanaskan air
a) Adakah jam loceng boleh berfungsi dengan b) Adakah jam loceng memerlukan tenaga seperti manusia? c) Apakah sumber tenaga yang membolehkan jam
Sumber tenaga:
loceng ini berfungsi?
Punca tenaga diperoleh
d) Apa yang kamu faham tentang apa itu sumber tenaga?
menjanakan idea
Jawapan murid: a) Tidak b) Ya c) Bateri d) Punca untuk membantu benda hidup dan bukan hidup berfungsi
Explain (25
5 sumber tenaga
Guru dan murid menjalankan aktiviti kajian lapangan
Kemahiran proses sains:
minit)
-Matahari
di persekitaran sekolah.
-berkomunikasi
-makanan
-memerhati
-angin
-Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan
-bahan api
-setiap kumpulan memakai tag warna yang berbeza
Kemahiran berfikir:
-bateri
untuk memudahkan guru mengawal murid-murid
-menjanakan idea
dalam kumpulan -Guru memberikan boring pemerhatian kepada setiap
Sikap saintifik:
kumpulan
-Kerjasama
-Setiap ahli dalam kumpulan memainkan peranan
-sifat ingin tahu terhadap alam
masing-masing semasa melaksanakan kajian
sekeliling
lapangan
-Semua murid dibawa ke padang, kantin, parker kereta Di padang -semua murid berdiri di tengah padang -Guru bertanya: a) Apa yang kamu rasa? b) Bagaimana kamu boleh berpeluh? c) Apakah sumber tenaga yang telah dibekalkan kepada kamu? -Guru meminta murid untuk memerhatikan tumbuhan hijau Guru bertanya: a) Bagaimanakah tumbuhan boleh tumbuh dan membesar? b) Dari manakah tumbuhan peroleh tenaga untuk buat makanan? c) Perhatikan sama ada daun bertiup atau tidak? d) Apa yang membolehkan daun pokok boleh bertiup? Di parkir kereta: -Guru bertanya: a)Bagaimanakah kereta boleh bergerak?
-Guru menunjukkan bateri/akumulator yang membolehkan kereta untuk bergerak. Di kantin Guru bertanya: -Apa yang kamu dapat lihat di kantin? -Apa yang kamu buat di kantin? -Apakah sumber tenaga yang kamu perlu untuk melakukan aktiviti seharian?
Elaborate
-Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk menulis
Kemahiran berfikir:
(penjelasan)
dapatan yang diperoleh semasa kajian lapangan
-menghubungkaitkan
(20 minit)
-Guru menerangkan dengan lebih lanjut menggunakan
-menjanakan idea
peta minda Kemahiran proses sains: -berkomunikasi Evaluate
Rumusan terhadap apa
--Guru memberikan lembaran kerja kepada setiap
(menilai)
topik kemandirian
murid
(10 minit)
spesies tumbuhan.
-Guru membincangkan jawapan kepada setiap soalan -Guru memberikan situasi kepada murid jika sumber
Sumber pengajaran dan
tenaga yang diperlukan telah habis. Guru meminta murid untuk bersyukur dan menghargai anugerah dan kurniaan Allah ,
pembelajaran: - Lembaran kerja