BARBADOS COMMUNITY COLLEGE PRACTICAL MATHEMATICS Worksheet #4 Calculation of wages/salaries, hire purchase, bills, real income and value for money
1. A girl works a basic week of 40 hours and her basic rate is $6.25 per hour. Calculate her basic wage for the week. 2. A secretary works a 35-hour week for which she is paid $262.50. If in a particular week she works 6 hours overtime on Saturdays which is paid for at time- and - a- half, and 4 hours overtime on Sunday which is paid for at double-time, calculate her gross wage for that week. 3. In a factory all employees work a basic week of 38 hours. Any overtime worked during weekdays is paid for at time-and-a-half. Overtime worked on Saturday is paid for at double-time, whilst on Sunday it is paid for at triple time. If the basic rate is $8.96 per hour, find the gross wage of a man who worked 15 hours overtime from Monday to Friday, 3 hours overtime on Saturday and 2 hours overtime on Sunday. 4. In a sugar Factory all employees work a basic week of 40 hours. Any overtime worked during weekdays is paid for at time-and-a-quarter. Overtime worked on Saturday is paid for at time-and-a-half, whilst on Sunday it is paid for at double-time. If the basic rate is $14.60 per hour and a man worked 15 hours overtime during weekdays, 6 hours overtime on Saturday and 5 hours overtime on Sunday, calculate: a) his basic wage b) his overtime wage c) his gross wage for the week 5.
A man is paid $9.60 per hour for a 40-hour week and he is paid at time-and-a-half for overtime. Find how many hours of overtime he worked when his wage for a certain week was $528.00.
6.
At a construction firm the basic week is 40 hours. During a particular week Julie earned a gross wage of $491.15, but $156.75 was for overtime. a) Calculate Julie’s basic rate of payment b) If overtime was paid for at time-and-a-quarter, find how many hours Julie worked overtime.
7.
A sales girl is paid a basic wage of $140 per week. In addition she is paid a commission of 5% on the value of goods she sells. How much commission will she be paid on sales amounting to $1,525 and what is her gross wage for the week?
8.
A sales man is paid a basic wage of $225 per week. In addition he is paid a commission of 3% on the value of goods he sells above $5 500. How much commission will he be paid on sales amounting to $12 500 and what are his earnings for that week?
9.
A table which costs $2,558.20 cash may be bought on hire purchase. Hire purchase are as follows: deposit $100 and make 72 monthly payments of $50. Calculate the hire purchase price.
10.
A Video which has a cash price of $3,000 may be bought on hire purchase. To obtain the Video on hire purchase, a deposit of 10% of the cash price is made and 30 monthly installments of $150.50 each are required. Calculate: a) Hire purchase price of the video b) The difference between the cash price and the hire purchase price as a percentage of the cash price.
11.
A living room suite can be bought on hire purchase by making a deposit of 15% on the cash price which is $2,975. Interest of 20% is then charged on the outstanding balance. The balance is paid in 12 monthly installments. Calculate for the living room suite: a) The deposit b) The hire purchase price c) The amount of each installment
1
12.
13.
A housewife purchased a television with a cash price of $3000 under hire purchase term. She paid an initial deposit of 20% of the cash price and interest of 15% per annum on the outstanding balance is charged. The amount payable is paid in 12 monthly instalments. Calculate for the Television set: (i)
The hire purchase price
(ii)
The amount of each instalment
(iii)
The difference between the cash price and the hire purchase price
(iv)
The difference as a percentage of the cash price.
Charges for electricity in a Caricom country are made up of a fixed fuel charge of 33¢ per kWh and an energy charge computed under 3 schemes as follows: scheme A Homes 15¢ per kWh scheme B Schools 20¢ per kWh scheme C Business places 30¢ per kWh The meter reading of a certain school reads as follows: Meter Reading (kWh) Present Previous 44231 31568
KWh Used
Scheme
Energy Charge
Fuel Charge
B
Calculate: a) the number of kWh used b) the energy charge c) the fuel charge d) the total amount the school had to pay for electricity used 14.
Calculate Mr. Bourne’s monthly ‘Tele-Network’ Bill based on the following information. Duration (mins) Paris 8 Haiti 5 Guadeloupe 2 Basic monthly Unlimited Internet service Vat
15.
Cost for 1st three minutes or less $10.00 $6.00 $3.00
Cost per additional minute $3.80 $2.50 $0.80
$35 $69 15%
In January Mr. Clarke’s telephone bill was calculated on the following information: Long distance calls to
Duration of call in minutes
Fixed charge for 3 minutes or less
Charge per additional minute
Cayman Islands New York Paris
27 19 2
$17.65 $15.40 $19.20
$3.90 $5.35 $6.50
Monthly rental for telephone Rebate received on rental for three weeks when the telephone was not working Calculate Mr. Clarke’s actual telephone
2
=
$25.50
=
$12.00
16.
Use the information below to compute Mr. Clarke’s Electricity bill for the month under consideration.
METER READINGS
ENERGY CHARGE PER kwh
PREVIOUS
PRESENT
1st 200 kwh
201-1000 kwh
6 923.50
9 417.60
13.4 cents
20.2 cents
FUEL CHARGE METER RENTAL Due Date /Discount
OVER 1000 kwh 22 cents
14.35 cents per kwh $ 3.75 per month 09-01-31 - 5 % discount for early payment
In your calculation , show the separate components such as Energy charge, Fuel charge etc. Assume that Mr. Clarke pays his bill on January 31, 2009.
17.
The table below shows Lana’s annual income and the Retail Price Index (RPI) series over a five year period. YEAR
ANNUAL INCOME ($)
R.P.I
1
50,000
100
2
54,000
106
3
57,000
109
4
59,000
113
5
61,000
116
REAL INCOME ($) 50,000
Using year 1 as the base year
18.
(i)
Calculate the real income for years 2 to 5
(ii)
Explain one limitation of the Retail price index
(iii)
Identify one use of the Retail price index
(iv)
Calculate the percentage rise in the RPI figures between years 3 and 5
The table below shows Veronica’s annual income and her real income as well as the Retail Price index (RPI) series for a 5 year period. Year 1 2 3 4 5
Annual Income $ 40,000 45,000 48,000 51,000
RPI 100 104 109 115
Real Income $ 40,000 43,269.23 44,880.00
i. ii.
Define the term real income Using Year 1 as the base year, calculate Veronica’s real income for years 3 and 4.
iii.
In year 5 Veronica received a 10% increase in her annual salary due to back pay. Calculate Veronica’s annual income for year 5 and hence, calculate the retail price index for year 5.
3
19.
JJ’s Enterprises is selling ‘wash clean’ powdered laundry detergent available in two sizes, giant and standard. The giant size cost $20.50 and the standard size cost $9.00.
20cm 12cm 30cm
8cm
GIANT
i
20cm
8cm
STANDARD
How many of the standard size packets will it take to fill the giant packet?
Ii Determine which packet will be a better value for your money. (Show the calculations involved in your determination.)
20. A stationery sells ink for a printer as follows: Option A Nine 10 oz. bottles of ink for $264 Option B Six 14 oz. bottles of ink for $280 Assuming the ink in both options is of the same quality, determine which option gives better value for money.
4